
Może marzy Ci się piękna spódnica z tiulu z oferty naszego sklepu. Albo chcesz uszyć moskitierę lub firany. Projekt śni Ci się po nocach, ale go nie realizujesz. Dlaczego? Bo obawiasz się, że tiul nie będzie Twoim sprzymierzeńcem i próbując go okiełznać, tylko stracisz nerwy.
Wcale nie musi tak być. Sprawdź nasz krótki poradnik na temat szycia tiulu. Dzięki temu poradzisz sobie z wyzwaniem i wymarzony projekt już niedługo wyjdzie spod Twojej maszyny.
Wykrochmal tiul przed krojeniem
Ta rada dotyczy zresztą wszelkich tkanin delikatnych, ale w przypadku tiulu ma szczególne znaczenie. Materiał ten przypomina bowiem cienką siateczkę. Podczas przypinania do niego wykroju może się łatwo przesunąć. Co gorsza, nawet Twój oddech czy podmuch wiatru mogą zmienić jego ułożenie na stole.
Jeśli nie chcesz kroić tiulu kilka razy, zamocz go wcześniej w krochmalu. Wystarczy ten domowy, który zrobisz na własnej kuchence z mąki ziemniaczanej i wody.
Co daje stopka do tkanin delikatnych?
Taka stopka pełni dwie funkcje. Przede wszystkim zapobiega przesuwaniu się cienkich warstw tkanin względem siebie. Jeśli użyjesz jej na wykrochmalonym tiulu, bardzo ułatwisz sobie pracę. Druga funkcja stopki dotyczy materiałów elastycznych, czyli dzianin i tkanin z dodatkiem rozciągliwych włókien. Dzięki stopce do tkanin delikatnych nie rozciągają się one podczas szycia.
Dlaczego przy tiulu warto używać cienkiej igły?
Ponieważ tiul wykonano z cieniutkich włókien. Gruba igła brutalnie by je rozerwała. Możesz to zresztą łatwo sprawdzić na kawałku materiału.
Do tiulu używaj igieł uniwersalnych o grubości 60 lub 70. Dlaczego igły do dzianin nie byłyby tu odpowiednie? Ponieważ ich końcówka jest zaokrąglona. Oczywiście zapobiega to rozerwaniu oczek dzianiny. Jednak w przypadku tiulu jest to rozwiązanie zdecydowanie nadmiarowe.
Nici do tiulu dekoracyjnego. Jakie powinny być?
Dość cienkie, ale nie na tyle, by łatwo pękały. Rodzaj nici przy tiulu dobrze jest dobrać na małych próbkach materiału. Przećwicz przy okazji, jakie naprężenie sprawdza się tutaj najlepiej. Zazwyczaj do szycia tiulu dobrze jest dobrać mniejsze naprężenie niż zwykle na maszynie do szycia.
Przy zbyt dużym, materiał może się marszczyć lub rozrywać. Zbyt małe spowoduje pętelkowanie nici. Pętelkowanie może być również spowodowane zabrudzonym bębenkiem. Koniecznie upewnij się, że nie ma tam zawieruszonych nitek, nim zmienisz ustawienia, które są dobre.
Tiul warto zszywać ściegiem francuskim
Ścieg ten wygląda zresztą tak estetycznie, że warto wykorzystywać go przy każdej okazji. Niestety jego stworzenie wymaga naprzemiennej pracy z maszyną i żelazkiem. A to może być nieco uciążliwe.
Jak wykonać szew francuski? Najpierw składasz dwa kawałki tiulu lewymi stronami do siebie i przeszywasz je ściegiem prostym. Później składasz go w drugą stronę. Przeszywasz tak, żeby krawędzie znalazły się wewnątrz wytworzonego tunelu. Brzmi to skomplikowanie, ale jest całkiem proste. Przekonasz się o tym w praktyce.
Na tym etapie tunel warto rozprasować na płasko. Możesz go też dodatkowo przestębnować. Jest to świetna metoda przy większych projektach. Przy drobnych dekoracjach lepiej podłożyć brzeg stopką do podwijania.