Gabardyna to doskonała tkanina o wyjątkowo eleganckim wyglądzie i ponadczasowym charakterze. Jest idealna na garnitury, garsonki i inne tego typu ubrania. Uszyta z niej garderoba jest nie tylko efektowna, ale też bardzo wytrzymała.
Ciekawostki o gabardynie.
Gabardyna to właściwie nie tkanina, a nazwa specyficznego sposobu tkania na ukos. Jednak nazwy tej używa się głównie jako określenie eleganckiej tkaniny o ukośnym splocie różnej grubości.
Tkaninę gabardyna wynalazł w 1880 roku znany angielski sukiennik i handlowiec, a jednocześnie nowator, Thomas Burberry, późniejszy założyciel ekskluzywnego domu mody.
Gabardyna - właściwości, cechy, zalety tkaniny.
Do wyrobu gabardyny używa się wełny, bawełny, włókien syntetycznych, a także ich mieszanek w różnych proporcjach. Najbardziej charakterystyczną cechą tej tkaniny jest prążkowana struktura. Skośne prążki są wyraźnie widoczne na jej powierzchni.
Dzięki skośnemu splotowi materiał jest lekko sztywny, pięknie się układa, jest wytrzymały i odporny na zagniecenia. Ubrania uszyte z gabardyny są wyjątkowo eleganckie i bardzo wygodne.
Pielęgnacja produktów z gabardyny.
Sposób pielęgnacji gabardyny zależy od rodzaju surowca z jakiego została wykonana.
Te, które utkano z włókien syntetycznych i mieszanych, można prać w pralce. Należy ustawić program do tkanin delikatnych. Temperatura wody nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza. Garnitury, płaszcze i żakiety trzeba oddać do pralni chemicznej. Poprzez pranie w pralce mogą one stracić fason.
Z prasowaniem gabardyny syntetycznej należy postępować ostrożnie, bowiem źle ona znosi wysoką temperaturę. Żelazko można ustawić maksymalnie na dwa punkty, czyli na temperaturę do 150 stopni Celsjusza. Aby uniknąć powstawania świecących miejsc, prawą stronę tkaniny należy prasować przez ściereczkę.
Zastosowanie tkaniny.
Gabardyna, ze względu na swoje właściwości i walory wizualne, jest idealną tkaniną na garnitury. Nadaje się także na inne eleganckie części garderoby, zarówno damskiej, jak i męskiej. Tkaninę tę wytwarza się w różnych grubościach. W zależności od tego parametru znajduje ona różne zastosowania.
Z cienkich szyje się eleganckie damskie garsonki i kostiumy. To rozróżnienie nie jest przypadkowe. Klasyczna garsonka składa się ze spódnicy lub sukienki dopełnionej żakietem. Natomiast kostium to zestaw składający się z marynarki i spódnicy lub spodni. Garsonki mają charakter bardziej kobiecy.
Materiał o średniej grubości stosuje się głównie do szycia spodni, marynarek, garniturów, a także mundurów. Szczególnie efektownie prezentują się uszyte z gabardyny galowe mundury zawodowych oficerów i podoficerów.
Grubą gabardynę wykorzystuje się na szykowne płaszcze i kurtki.